Osoby cierpiące na przypadłość opadającej powieki skarżą się, iż ich górna powieka mimowolnie się zamyka bądź opada. Schorzenie to bywa bardzo uciążliwe i często jest przyczyną kompleksów. Dotyka ono zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na podniesienie opadającej powieki górnej. Informacje o nich umieściliśmy w poniższym artykule.

Opadająca powieka - nie tylko defekt kosmetyczny

Przypadłość opadającej powieki przez wiele osób uznawana jest za defekt kosmetyczny, jednak to nie do końca prawda. Zaawansowana postać tej przypadłości może doprowadzić nawet do problemów z widzeniem i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niektóre osoby cierpiące na schorzenie opadającej powieki zmuszone są do nienaturalnego ustawienia głowy, które ma pomóc z widzeniem. Niestety ustawienie głowy pod kątem może prowadzić do silnych bólów głowy, a nawet modyfikacji w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ponadto przypadłość opadającej powieki często stanowi przyczynę kompleksów i problemów z samoakceptacją.

Opadająca powieka - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn opadającej powieki. Może być to wada wrodzona, a także skutek starzenia się skóry i zmniejszenia ilości kolagenu w organizmie. Przyczyną pojawienia się opadającej powieki może być także uszkodzenie nerwu okoruchowego, nadmiar skóry na powiece oraz porażenie mięśnia odpowiadającego za ruch gałek ocznych. Opadająca powieka często dotyka również osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nowotworowe. Przypadłość ta może wystąpić także w wyniku uszkodzenia nerwu jądra w mózgu lub unerwienia gałek ocznych. 

Za przyczynę opadającej powieki uznaje się również noszenie nieodpowiednio dobranych soczewek oraz silny, długotrwały stres. Choroba ta dotyczy także osób, które nie dbają wystarczająco o higienę oczu.

Opadająca powieka - przypadłość wrodzona lub nabyta

Przypadłość opadającej powieki może wystąpić zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. Zdarza się, że zajmuje ona nawet obie powieki. U niektórych opadająca powieka jest wyłącznie delikatnym defektem, który nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Natomiast u części osób stanowi ona poważną przypadłość utrudniającą widzenie. Zdarza się nawet, że powieka całkowicie zakrywa źrenicę.

Opadająca powieka może być defektem wrodzony, który nie zniknie bez wykonania odpowiedniego zabiegu. Zazwyczaj stan ten jest łagodny i nie powoduje problemów z widzeniem, jednak jest powodem kompleksów i zaniżonej samooceny.

Opadająca powieka może być również przypadłością nabytą. Zdarza się, że pojawia się ona w wyniku:

  • chorób m.in. miopatii wrodzonej, miastenii czy dystrofii miotonicznej - w wyniku tych schorzeń występuje dysfunkcja mięśnia dźwigacza, która uniemożliwia podniesienie powiek do odpowiedniej pozycji.
  • opadania brwi - ten przypadek dotyka zazwyczaj osób starszych, u których rozcięgno mięśnia dźwigacza traci napięcie.
  • urazów np. nieodpowiednio przeprowadzonych operacji oczu.

Jak podnieść opadające powieki? Domowe sposoby

Problem z opadającymi powiekami potrafi być bardzo uciążliwy. Jeśli stanowi on wyłącznie defekt kosmetyczny, jednak nie utrudnia codziennego funkcjonowania, można zredukować go domowymi sposobami. Zatem, co zrobić na opadającą powiekę? Otóż przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni makijaż. Nie spowoduje on zniknięcia problemu, jednak pozwoli go zatuszować. Wykonując makijaż na opadającą powiekę, warto sięgnąć po cienie. Ciemny cień należy nałożyć w kąciku oka, natomiast jasny cień zaleca się umieścić na środku powieki oraz w wewnętrznym kąciku. Ponadto poleca się podkreślenie łuku brwiowego oraz podkręcenie rzęs. Dzięki temu zabiegowi oczy będą wydawały się większe, a powieki uniesione.

Kolejnym domowym sposobem na opadające powieki jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Jednym z najpopularniejszych z nich jest szerokie otwieranie oczu na kilkanaście sekund i pilnowanie, aby nie marszczyć czoła. Polecanym ćwiczeniem na opadające powieki jest również uciskanie punktu znajdującego się nad zewnętrznym kącikiem oka. Obszar ten należy przytrzymać w taki sposób, aby oczy wydawały się skośne.

Jak podnieść opadające powieki zabiegami medycyny estetycznej?

Jeśli opadająca powieka utrudnia codzienne funkcjonowanie lub jest przyczyną kompleksów, warto zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej. Dzięki niemu można całkowicie pozbyć się przypadłości opadającej powieki. Szczególnie polecanym zabiegiem jest Blefaroplastyka powiek plazmą azotową. Zabieg ten napina górną powiekę i w efekcie  niweluje załamania, zmniejsza objętość obwisłej skóry, poprawia jej jędrność, dogłębnie ją wygładza i redukuje zmarszczki.

Blefaroplastyka intensywnie pobudza fibroblasty do syntezy nowego kolagenu typu pierwszego i drugiego, kwasu hialuronowego, elastyny oraz  glikozaminoglikanów, przez co powieka staje się uniesiona i odżywiona.

Pragniesz sprawić niespodziankę swoim bliskim?

kup bon podarunkowy

Wykupienie zaproszenia do Dotyku Urody może być najwspanialszym pomysłem na zrobienie wyjątkowego prezentu, który uszczęśliwi każdego obdarowanego.

Zamów
dotyk urody bon podarunkowy

Newsletter

Nowosci wprost u Ciebie

Zostaw nam swój adres email, a my dostarczymy Ci informacje o wszystkich
najważniejszych nowościach i zmianach w naszym salonie.